Cinema

Βραβεία Iρις: Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

Ανακοινώθηκαν χθες οι υποψηφιότητες των βραβείων  Ίρις από τους συντελεστές της διοργάνωσης και όχι από τους παρουσιαστές που είχαν ανακοινωθεί αρχικά, τους: Βίκυ Παπαδοπούλου και Θάνος Τοκάκης, καθώς για λόγους ανωτέρας βίας δεν μπόρεσαν να παραστούν.

Ο πρόεδρος της Ακαδημίας Γιώργος Τσεμπερόπουλος, τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου Ελένη Κοσσυφίδου και Σύλλας Τζουμέρκας, η γενική διευθύντρια Φαίδρα Βόκαλη και η συμβολαιογράφος Ουρανία Μικρού, ανακοίνωσαν τις υποψηφιότητες.

 Αναλυτικά:

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Αναζήτηση της Λώρα Ντουράντ: Γεώργιος Παπαϊωάννου, Νίκος Πίττας, Jorgo Gjikopulli, Θέλξη Ζυγούρη, Λούης Πατσιάς, Μαρλέν Λοϊζίδου, Γιώργος Φυλαχτός 

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Αντώνης Κοτζιάς 

Για την ταινία Digger: Ματθαίος Βούλγαρης, Δάφνη Καλογιάννη, Arnaud Chelet

Kala Azar

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Παμούκης 

Για την ταινία Digger: Ιωάννα Λυγίζου 

Για την ταινία Kala Azar: Σίσσυ Πετροπούλου

Βραβείο Ήχου 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ντίνος Κίττου, Κώστας Φυλακτίδης 

Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Λέανδρος Ντούνης, Στέφανος Ευθυμίου 

Για την ταινία Digger Λέανδρος Ντούνης, Francois Abdelnour, Simon Apostolou

Η Μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς

Βραβείο Ενδυματολογίας 

Υποψήφιοι τέσσερις (4) λόγω ισοψηφίας: Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Χριστίνα Λαρδίκου 

Για την ταινία Παρί: Μαγιού Τρικεριώτη 

Για την ταινία Ράφτης: Julie Lebrun 

Για την ταινία Digger: Βασιλεία Ροζάνα

Βραβείο Σκηνογραφίας 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ιουλία Σταυρίδου 

Για την ταινία Ράφτης: Πηνελόπη Βαλτή, Δάφνη Κούτρα 

Για την ταινία Digger: Δάφνη Καλογιάννη

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης) 

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Jean-Michel Bernard 

Για την ταινία Ράφτης: Νίκος Κυπουργός

Βραβείο Μοντάζ: 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Χαλκιαδάκης 

Για την ταινία Παρί: Πάνος Βουτσαράς 

Για την ταινία Digger: Θοδωρής Αρμάος

Βραβείο Φωτογραφίας 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Δημήτρης Κατσαΐτης 

Για την ταινία Παρί: Claudio Bolivar 

Για την ταινία Digger: Γιώργος Καρβέλας

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου 

Υποψήφιες:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασιλική Καλλιμάνη 

Για την ταινία Παρί: Σοφία Κόκκαλη 

Για την ταινία Digger: Σοφία Κόκκαλη

Pari

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Τσορτέκης 

Για την ταινία Πρόστιμο: Στάθης Σταμουλακάτος 

Για την ταινία Digger: Αργύρης Πανταζάρας

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου 

Υποψήφιες:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βίκυ Παπαδοπούλου 

Για την ταινία Παρί: Melika Foroutan 

Για την ταινία Kala Azar: Πηνελόπη Τσιλίκα

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Άρης Σερβετάλης 

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασίλης Μπισμπίκης 

Για την ταινία Digger: Βαγγέλης Μουρίκης

Βραβείο Σεναρίου 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου, Σταύρος Ράπτης 

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης, Χάρης Λαγκούσης, Δημοσθένης Παπαμάρκος 

Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου 

Για την ταινία Παρί: Σιαμάκ Ετεμάντι 

Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Apples

Βραβείο Σκηνοθεσίας 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης 

Για την ταινία Παρί: Σιαμάκ Ετεμάντι 

Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας 

Υποψήφιοι: Για την ταινία Βιολέττα: Φοίβος Ήμελλος 

Για την ταινία Βλέπετε τη Θάλασσα;: Κατερίνα Αντωνοπούλου-Βηδενμάιερ 

Για την ταινία Μοσχοκάρυδο: Νεφέλη Καλλίδου 

Για την ταινία Όπως θα Συνέβαιναν Μέσα στο Νερό: Ανθή Δαουτάκη 

Για την ταινία Phélia: Έλια Καλογιάννη

Digger

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation) 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης, σουίτα op.071a: Γιώργος Μόλβαλης 

Για την ταινία Σεβαράμπες: Τζώρτζης Κόντος, Φαίδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη 

Για την ταινία All You Can Eat: Δημήτρης Αρμενάκης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) 

Υποψήφιοι τεσσερις (4) λόγω ισοψηφίας:

Για την ταινία Μόνος στο Δάσος: Ελευθέριος Φυλακτός, Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου 

Για την ταινία Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου: Δημήτρης Καφίδας, Λίνο Καφίδας 

Για την ταινία Τεό, ο Γείτονας μου: Χρήστος Καρτέρης 

Για την ταινία This is Right; Zak Life and After: Γεύη Δημητρακοπούλου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Στα Βήματα της: Αναστασία Κρατίδη, Θάνος Αναστόπουλος 

Για την ταινία Βούτα: Δημήτρης Ζάχος 

Για την ταινία Πρώτος Έρωτας: Χάρης Ραφτόγιαννης, Ελένη Κοσσυφίδου 

Για την ταινία Το Τέλος του Πόνου (Μια Πρόταση): Ζακλίν Λέντζου, Φένια Κοσοβίτσα 

Για την ταινία Bella: Θέλγια Πετράκη, Κώστας Ταγκαλάκης

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Οδύσσεια του Βάση: Βασίλειος Παπαθεοχάρης 

Για την ταινία Sisters Apart: Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Έφη Σκρόμπολα 

Για την ταινία Sow the Wind: Κωνσταντίνα Σταυριανού

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Οι Άγνωστοι Αθηναίοι: Αγγελική Αντωνίου 

Για την ταινία Ο Γιώργος του Κέδρου: Γιάννης Κολόζης, Γιώργος Κολόζης 

Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Μπάμπης Μακρίδης, Αμάντα Λιβανού

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας 

Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Ηρακλής Μαυροειδής, Άγγελος Βενέτης, Mariusz Wlodarski, Άρης Ντάγιος, Νίκος Σμπιλίρης, Χρήστος Νίκου 

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Πάνος Παπαχατζής, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Elie Meirovitz, Ingmar Trost, Γιάννης Οικονομίδης 

Για την ταινία Παρί: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς 

Για την ταινία Πρόστιμο: Μαρία Καραγιαννάκη, Φωκίων Μπόγρης 

Για την ταινία Digger: Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Μαρία Χατζάκου, Χρυσάνθη Καρφή Κώη, Gabrielle Dumon, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Michael Weber, Νίκος Κατσαούνης, Ernst Fassbender, Φένια Κοσοβίτσα, Άννα Νικολάου

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: